Home Prevence a školení Uzel na konci lana
Uzel na konci lana Tisk Email
Uzel na konci lana.
Už je to skoro fenomén, který je ale pro stále mnoho lezců nepodstatnou věcí. Z mnoha nehod si ale dovolíme tvrdit opak - tedy je to věcí přímo životně důležitou.


Pokud se při lezní používá lano pro jakoukoli činnost, je třeba volné konce opatřit uzlem. A to i při jištění, slaňování, horolezení, záchraně, apod.
Asi nejvíc nebezpečná je situace při sestupu slaněním. A je jedno jestli lano dosahuje bezpečně až na zem nebo je délka lana kratší než celková výška výstupu (vícedélkový sestup).
Situace je totožná, zdali sestupuji na jednoduchém laně nebo pro stažení lana na dvojitě. Vždy uvazujte na konci uzel! Buď to na každém pramenu lana zvlášť, nebo jeden na obou společně.

Poslední nehoda se stala proto, že po shozu lana pro slanění nejprve oba prameny stačily až na pevnou zem. Jedna část ale zůstala viset částečně na skalní hraně. Po následné manipulaci, aby se lano prověsilo, si již lezec opětovně nezkontroloval délku obou konců. Započal slanění. Následovalo vyjetí z jednoho pramenu lana a následně k nekontrolovatelnému pádu na zem. Může mluvit o štěstí, protože to nakonec odneslo jen zlomené zápěstí.
Hlavní příčina nehody: absence zajišťovacích uzlů!

Vhodný uzel je smičkový nebo dvojitý rybářský, tzv autíčka. Nejlépe uvázané cca 1,5 – 2 m od konce.
 

 

Náhodný obrázek

(c)2009 Hasici-Rescue ; Powered by Joomla!